Иновативна демонстрационна платформа с 55 сорта пшеница представиха край Добрич
Pro News Dobrich
21.05.2025
Безпрецедентна за Добруджанския регион инициатива бе осъществена от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, които организираха първата по рода си демонстрационна платформа в землището на село Поручик Гешаново. Събитието, озаглавено "Пътят на пшеницата – 50 сорта в действие", представи на земеделските производители 55 различни сорта пшеница от българска и международна селекция.
Най-впечатляващият аспект на проекта е, че всички сортове са засети на едно поле при абсолютно еднакви условия, което дава уникална възможност за директно сравнение на техните характеристики и представяне. Демонстрационната платформа обхваща 60 декара земя, където специалисти наблюдават и документират развитието на различните сортове през целия вегетационен период.
"За първи път в Добруджа се прави такава демонстрация. 55 сорта пшеница в землището на Поручик Гешаново. Приехме едно предизвикателство, след като вече четвърта година организираме демо платформа за слънчогледи и царевица и решихме, че е време да влезем в пшеницата," сподели Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според Жекова, проектът има изцяло образователна цел: "Имаме си агроном, който следи посевите, как реагират на различните ситуации. Колегите от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите ще получат пълна справка на това как минаха студовете, имаше ли болести, неприятели. Идеята е да го направим като учебен полигон."
В демонстрационната платформа са включени сортове от почти всички компании, предлагащи семена на българския пазар. Особена гордост за организаторите е присъствието на сортове, разработени от Добруджанския земеделски институт и Института по растителни генетични ресурси в Садово.
"Добруджанският земеделски институт е член на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Те имат на демо платформата пет сорта. Институтът в Садово също са тук. Българската селекция е представена и се справя прекрасно към този момент," отбеляза Жекова.
По време на събитието специална беседа изнесе проф. Николай Ценов – изтъкнат селекционер, създател на над 60 сорта пшеница. Проф. Ценов е вписан в „Златната книга" на Патентното ведомство на България и е носител на наградата „Селекционер на 2006 г.". Сред създадените от него сортове са „Аглика", „Мизия", „Болярка", „Неда", „Тина" и други. Той представи експертен поглед към селекцията, качеството и устойчивостта на съвременната пшеница.
Жекова сподели интересни наблюдения относно различното поведение на сортовете при екстремни климатични условия: "Това, което наблюдавахме на демо платформата е, че сортовете реагират доста различно. Едни реагираха на първото застудяване, втори се включиха на второто, а някои въобще не реагираха. Четвърти реагираха и на двете."
Въпреки предизвикателните климатични условия през тази година, с дълга топла зима и последвали резки застудявания, Жекова изрази оптимизъм относно реколтата: "Май месец е доста дъждовен на места. Там, където имаше добри валежи, и ниските температури ще помогнат на пшеницата да се възстанови. Надявам се добивите да се приближат до тези от миналата година. Загубихме доста братя, които бяха измръзнали по време на застудяванията, но се надявам това да бъде компенсирано през класовете."
Всички данни от наблюденията ще бъдат достъпни за членовете на съюза чрез специално разработена платформа. Това ще подпомогне земеделските стопани при избора на сортове за следващия сезон, като им предостави ценна практическа информация за оптимизиране отглеждането на пшеница.
Проектът "Пътят на пшеницата" успешно съчетава традиционни агрономически подходи с модерни технологии, давайки възможност на фермерите да направят информиран избор, базиран на реални данни от полето, а не само на теоретични характеристики.