Писателят и музикант Георги Джилянов ще представи две книги в Добрич
Pro News Dobrich
27.05.2025
Представяне на романа „Константинополският кодекс“ и сборника с разкази „С фрак и потури“ на Георги Джилянов ще се състои на 4 юни от 17.30 часа в Регионална библиотека „Дора Габе“ в Добрич. Джилянов е писател, композитор, драматург, оперен бас и актьор. Организатори на събитието са Сдружението на писателите в Добрич и библиотеката.
Георги Джилянов е роден през 1959 г. в гр. Балчик. Завършва философия в СУ „Св. Климент Охридски“ и международни икономически отношения в УНСС. Член е на МЕНСА. Работил е като репортер в Младежка редакция на Националното радио и като сценарист в предаването „Каналето“.
Певческата му кариера минава през Ансамбъла на Българската армия, Камерна опера – Благоевград, Българска хорова капела „Светослав Обретенов“. В продължение на десет години концертира в различни страни от Западна Европа. От 2012 г. е в трупата на Музикалния театър „Стефан Македонски“. Автор е на около 200 статии в периодичния печат и Националното радио, сътрудничи с политически анализи и коментари на централния руски печат.
Автор е на два сценария за документални филми, на пет книги, както и на куклени пиеси за деца, с които има спечелени няколко конкурса и се играят у нас и в чужбина.
Има издадени два албума с детски песни – „Добрина“ и „Ваканция“. Като автор на музика за деца два пъти е печелил награди на Конкурса за детска забавна песен „Сладкопойна чучулига“ – Бургас. Носител е на награди от поетичните конкурси: „Поколенията за Ботев“, „Море от вино“, „Жени и вино“ и „Любовта е пиянство“ и др.
През 2017 г. писателят и певец издава "С фрак и потури" - сборник с разкази за задкулисната страна на оперното изкуство, за хората, прославящи страната ни по света, но и за комичните ситуации, в които понякога изпадат.
„Константинополският кодекс“ (2020) е първият му роман – исторически и криминален.
На дъното на Черно море край нос Калиакра е намерена амфора с документи от Късната античност. Те принадлежат на Несторианската църква, предшественик на днешната Асирийска източна църква. Документите мистериозно изчезват от Института по археология към БАН, където се изследват и превеждат. Единият от изследователите е убит. Кой има интерес ценната находка, наречена Константинополки кодекс, да бъде скрита? И защо?
Сред изчезналите документи е непознато евангелие, разкриващо факти за историческата личност на Иисус
Романът предлага, както интересна криминална интрига, така и една амалгама философия, древни и по-нови факти и загадки.