Робоклуб „Хелиос“ от Добрич с две награди от националното състезание „Роботика за България“
Pro News Dobrich
22.06.2026
Робоклуб „Хелиос“ към СУ „Любен Каравелов“ в Добрич, постигна нов впечатляващ успех на националното състезание „Роботика за България“, което се проведе в София, в SAP България.
Отборът спечели престижната награда „Отбор на върха“, както и отличието „Робо дизайн“ – признание за уникалната визия и изработка на робота, създаден от учениците. До последния момент участниците са работили върху оцветяването, рисунките и детайлите, за да направят своя робот различен, запомнящ се и в духа на „Хелиос“.
Особена гордост за отбора е представянето в Робо играта, където за първи път от участието си в състезанието робоклубът постигна 223 точки в категорията за по-големи ученици – Arduino. Резултатът е доказателство за постоянството, екипната работа и желанието за развитие на младите любители на роботиката.
От Робоклуб „Хелиос“ изказват благодарност към организаторите от SAP България и Фондация „Работилница за граждански инициативи“, както и към Георги Германов и Симона Бондикова за подкрепата, труда и вдъхновението.
От екипа подчертават още, че всички финансови разходи за пътуване, настаняване и храна са били поети от организаторите, което е дало възможност на децата да участват спокойно и достойно в националната надпревара.
Специални благодарности са отправени и към всички от Робоклуб „Хелиос“ – към Дани, Никол и всеки, който е помагал, подкрепял, работил и вярвал в отбора.
Ментори на отбор „Хелиос“ са Мартин Петров и Златина Илиева. От клуба посочват, че успехът е общ, защото шампиони се става заедно.
