Крушари отново се превърна в кулинарна столица с 16-ия „Празник на гърнетата“ (СНИМКИ)

Pro News Dobrich

21.06.2026

С кулинарна надпревара, музика и богато представяне на традиционни ястия премина 16-ото издание на фестивала „Празник на гърнетата“ в Крушари. В проявата се включиха самодейци от читалища, любители кулинари и пазители на автентични рецепти от региона.

В тазгодишното издание участваха 12 колектива и индивидуални изпълнители. Те представиха постни и месни ястия, мезета, вина, ракии, сладкиши, питки, баници и погачи, приготвени по стари български, турски и татарски рецепти. За първи път в рамките на фестивала бе демонстрирано и приготвянето на добруджанска кавърма.

Гости на празника бяха представители на побратимената молдовска община Виноградовка, водени от кмета Татьяна Цуркан. По време на откриването тя подари на Община Крушари съдове за приготвяне на храна и торта с флаговете на България и Молдова.

Заместник-кметът на община Крушари Назмие Люман приветства участниците и гостите на фестивала. „Днес нашият площад не е просто място за срещи, той е истински олтар на вкусовете, ароматите и българското гостоприемство“, каза тя. Люман благодари на всички, които съхраняват и предават кулинарните традиции на следващите поколения, като подчерта, че в една гозба не се влагат само продукти, а и „щипка история, шепа обич и много търпение“.

Кулинарните предложения бяха оценявани от жури в състав Даниела Аврамова, преподавател в Професионалната гимназия по туризъм в Добрич, културният антрополог Надежда Иванова и Айшегюл Юсеин от Народно читалище „Стефан Караджа“ в село Телериг.

„Тази година с удоволствие забелязвам, че много от традиционните рецепти са запазени и съхранени“, коментира пред журналисти Надежда Иванова. Сред интересните предложения тя открои сърмите от булгур в листо от цвекло, характерни добруджански печива и панирана коприва. По думите ѝ все повече хора се връщат към природосъобразното хранене и предпочитат продукти от местни производители.

Музикалната програма на празника бе открита от Представителната фолклорна танцова студия „Добруджа“ с главен художествен ръководител Стоян Господинов.

„Зад всяко ястие стои човек. Той се опитва да е жива история на бабините тайни, да пази семейната памет в късче хляб, шепа жито, къкрещо гърненце“, посочи Димитрина Петрова, директор на дирекция „Регионално развитие и хуманитарни дейности“ в Община Крушари.

По думите ѝ глинените гърнета връщат хората към корените и към бавното готвене, което прави храната „жива, неповторима и богата на вкусове“. Тя благодари на всички участници, читалища, пенсионерски клубове, социални услуги и местни общности, които са се включили в празника.

Сред участниците бяха читалища от селата Крушари, Коритен, Телериг, Ефрейтор Бакалово, Полковник Дяково, Лозенец, Александрия и Гурково, НЧ „Мевляна“ – Добрич, Пенсионерски клуб „Димят“ – Добрич, Пенсионерски клуб – с. Телериг, Клубът на хората с увреждания в община Крушари, Защитено жилище и ЦСРИ – Крушари, Домът за стари хора и Домашният социален патронаж.

За пореден път „Празникът на гърнетата“ показа, че кулинарната традиция в Добруджа е жива и продължава да събира поколенията около вкуса, паметта и гостоприемството.

ВАШИТЕ СИГНАЛИ

Сигнализирай за проблеми в градската среда и нередности при разходване на публични ресурси.

Приложението agoradobrich.com осигурява единна точка за комуникация с гражданите, фирмите и институциите за подаване на неспешни сигнали във връзка с отклонения от нормалните условия на градската среда. Създадено е, за да осигури ефективна комуникация между гражданите и общинската администрация. Приложението работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Достъпът до него е безплатен.

Тук имате възможност да сигнализирате за проблеми на територията на общините от област Добрич, като опишете проблема, добавите илюстративни файлове и посочите местонахождението му.

  • Инфраструктура
  • Чистота
  • Обществен ред
  • Водоснабдяване

ЗА ПРОЕКТА

“Гражданите и бизнесът – гарант за по-ефективно местно управление“ е проект на „Про Нюз Добрич“ ЕООД по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ на Фондация „Америка за България“, направление „Добро управление на местно ниво“. Изпълнява се от „Про Нюз Добрич“ ЕООД в периода декември 2020 г. – юни 2022 г. Проектът цели насърчаване на публичността при разходването на публичните средства, ефективно противодействие на корупцията, поставяне на гражданите в центъра на всички демократични институции и процеси.

Този сайт използва само бисквитки (cookies), които не съхраняват лични данни. ПОЛИТИКА ЗА БИСКВИТКИ

РАЗБРАХ