Два месеца ще продължат тази година археологическите разкопки на нос Калиакра
Pro News Dobrich
20.07.2025
Археологическите разкопки на средновековния град Калиакра започват на 1 август с увеличено държавно финансиране като един от приоритетните обекти в България. Това съобщи Пенко Георгиев, директор на Исторически музей Каварна.
Тази година разкопките ще продължат два месеца - август и септември, за да се осигури по-голям археологически потенциал. Археолозите ще работят в сектора, където бяха намерени две от най-ценните находки - Татарската плячка и пръстена на Георги. Теренът се разширява с цел обхващане на целия некропол и поредицата от сгради с надежда да бъде открита и църква.
За поредна година ръководител на археологическите разкопки ще е доц. Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. В работата на екипа ще подпомагат ученици от Националната гимназия по древни езици и култури в продължение на две седмици. От музея в Каварна призовават и други граждани да се включат като доброволци при разкопките.
Средновековният град Калиакра е включен в списъка на седем от най-значимите археологически обекти в България, които ще получат правителствено финансиране от близо два милиона лева за проучвания и теренна консервация.
Калиакра ще бъде проучена заедно с други ключови исторически обекти като първата българска столица Плиска, античната колония Аполония Понтика, средновековната българска столица Трапезица, античният град Никополис ад Иструм, тракийското селище при село Васил Левски в община Карлово и античният средновековен град Петрич кале.
Включването на Калиакра в този престижен списък подчертава изключителното значение на археологическия обект за българската история и култура. Средновековният град, разположен на едноименния нос, представлява уникален архитектурен и исторически комплекс, който разкрива важни страници от миналото на България по време на Второто българско царство. Археологическият комплекс на нос Калиакра привлича хиляди посетители годишно, които идват да се докоснат до богатата история на региона и да се насладят на зашеметяващите гледки към Черно море.
Допълнителните средства ще осигурят възможност за систематично проучване на различни части от средновековния град, включително крепостните стени, жилищните квартали и религиозните сгради. Теренната консервация ще гарантира запазването на разкритите археологически структури за бъдещите поколения.