Нудисткият плаж между Албена и Кранево остана без концесия, Министерство на туризма нехае
Pro News Dobrich
13.07.2025
Дивият плаж между село Кранево и курортa "Албена" в Община Балчик е останал без концесия в началото на летния сезон и няма индикации Министерството на туризма да полага някакви усилия това да се промени. От началото на летния сезон няма кой да се грижи за плажа пред резерват "Балтата". Досега това правеше управата в курорта Албена, част от Община Балчик, но концесията им е изтекла миналия месец, научи OFFNews. Плажът е дълъг 1 километър и от двете си страни е "рамкиран" от реката на резерват "Балтата" - Батова. На плажа няма постройки, тъй като строежите са забранени заради защитения статут на "Балтата". Той е и сравнително безлюден, защото повечето хора отиват на плажа в Кранево или Албена, където има чадъри и шезлонги. На междинния 1-километров плаж има нудистка зона, а доскоро и спасителен пост. От началото на летния сезон обаче няма кой да стопанисва плажа, няма и информация за планове това да се промени. Отговорник за концесиите на плажовете в България е Министерството на туризма (МТ), които вече седмици не отговарят на запитването на OFFNews относно статута на дивия плаж.
Отправихме запитване и до Министерство на околната среда и водите (МОСВ), но те заявиха, че "темата за концесионерите е в компетенциите на МТ".След прекратяването на досегашната концесия плажът постепенно започва да се затрупва с боклук.
"Сега ще стане сметище. Дали някой го иска на безценица, не знам защо го правят... Заради резервата не може да се строи и прави нищо, безстопанствен е. Не е ясно кога ще има нови договори за нови концесии. Докато Албена го стопанисваше - беше изряден", заяви местен жител пред OFFNews, пожелал анонимност.
Изглежда, че държавните институции нехаят за бъдещето на уникалния див плаж между Кранево и Албена, въпреки близостта му с резерват "Балтата" с площ 200 хектара, който е дом на над 260 вида растителност, 36 вида бозайници, 15 вида земноводни, 16 вида риби и над 180 вида различни птици. Отношението на държавата към природните богатства на България е показателно - нехае дали имат концесионер, но е готова да обявява за продажба културно и природно наследство в апетитни зони по Черноморието.Все пак се надяваме Министерството на туризма да намери капацитета и ресурсите да реагира на ситуацията адекватно.
Източник: offnews.bg