Forbes: Пътят на Галин Господинов от Добрич към собствен бранд мебели

Pro News Dobrich

04.07.2025

Направата на стол, кресло или изобщо мебел за сядане се смята за един от най-трудните процеси в мебелната индустрия заради причудливите форми, сложните връзки и задължителната доза креативност в търсене на баланса между комфорта и дизайна.

„Ако можеш да направиш стол – ергономичен, здрав, красив, с конструкция, която няма да се преобърне, значи можеш всичко“, казва Галин Господинов от собствен опит. Близо 35 години неговата фабрика „Тръбна мебел“ в Добрич произвежда по 15 хил. стола на месец за колекциите на големи брандове в Европа. Прави маси, конзоли, рамки и легла по поръчка и всичко каквото друго може да се изработи от метални тръби. За пръв път обаче тази пролет Галин Господинов дръзва да покаже собствен бранд луксозни столове и маса – Voxoli, на най-голямото в Европа мебелно изложение Salone del Milano в Милано. Серията Geometry от метал и дърво заема видна позиция на общия щанд с няколко български фирми, а той наблюдава реакцията на посетителите: „Хората се спират на щанда най-вече заради Geometry. Оттам тръгваха всички разговори с потенциални клиенти от Европа, Канада и арабските държави“.

Интересното е, че Geometry е създадена преди близо 10 години от дизайнера Величко Величков, във времето, когато той основава Професионалната организация „Черга“ с млади български творци и ги събира всяко лято на морето да разработват модели за мебели по задание на производители. Понякога се раждат шедьоври, но често моделите са прекалено артистични и оставаха на рисунка, коментира Господинов.

През 2016 г. Geometry печели конкурса „Българска мебел на годината“ и оттогава не е показвана никъде. Дебютът е на изложението Expo Mebel 2024 в София, като част от колекцията на Voxoli, която включва над 50 продукта столове и маси в диапазона от 60 до 260 евро цена. Geometry е флагманът на Voxoli. Също и една много атрактивна серия – табуретка и бар стол Laura на датски дизайнер, който щедро отстъпва правата на модела.

Тънкият момент при мебелите е да се намерят един-два продукта, непреходни във времето, от които може да се печели, обяснява Господинов: „Ние правим от 18 години един и същ модел стол за Calligaris, който преди това друг е произвеждал още 15“. Calligaris е прочутата италианска компания за дизайн и обзавеждане с пет бранда и 220 млн. евро приходи за 2022 г.

С Voxoli Господинов пише нова глава в историята на своя бизнес, но знае, че няма да е лесно. Мебели с етикет Made in Bulgaria трудно могат за пробият хегемонията на Made in Italy, Made in Denmark или Made in Germany. Освен това клиентите постоянно сравняват българската стока с китайските по цени, без да отчитат европейско качество, и това трудно ще се промени.

Господинов вероятно щеше да си остане производител по поръчка, ако бизнес средата в България не се беше променила. Дълго време „Тръбна мебел“ се представя успешно като конкурентен производител на метални конструкции в Европа с малки серии, бърза доставка, качество и цени, от страна с ниски данъци и сравнително евтина работна ръка, но времената се менят. „Цената на енергията вече е по-висока в сравнение с други страни в Европа, както и работната ръка, и нашата конкурентност падна. Клиентите  търсят по-изгодни условия за производство и след като не сме сигурни какви още утежнения могат да се появят, решихме да развиваме собствени продукти с Voxoli“, обяснява той.

ГАЛИН ГОСПОДИНОВ Е ДВИГАТЕЛЯТ, КОЙТО ЗАПАЛВА ИСКРАТА В СВОЕТО СЕМЕЙСТВО

да започне производство на тръбни мебели през 1990 г. Докато кръстосва света като капитан на кораб, той попада на каталози с красиви фотьойли и канапета от тръбна конструкция. Изглеждат му леки и удобни на фона на тежките груби канапета вкъщи, които не може да помръдне. Неговият баща Паскал Господинов е майстор по металообработване, което всъщност е ключът към успеха.

Той обучава двамата си синове Галин и Диян да кроят метал и да заваряват маси и столове в семейния гараж. Малката семейна фирма „Господинов и синове“ (GS) доставя оборудване на местните кафенета, гаражни магазини, които никнат като гъби по време на прехода. Проблемът е с материалите. Метални тръби могат да се купят само на едро по 24 тона в камион, а на тях им трябват не повече от 4 тона. (Сега обработват 45 тона метал на месец.) Те намират решение, като отварят собствена малка борса, в която продават излишъка. Никой не подозира, че точно това начинание ще им носи днес 150 млн. лв. годишно от търговия със строителни материали във верига складове „Господинови Строймарет“ и верига магазини тип „направи си сам“ G-Stroy, управлявани от Диян Господинов.

В онези ранни години двамата братя създават стабилна мрежа от клиенти за тръбна мебел в цялата страна, като се възползват максимално от бума в строителството на хотели по Черноморието.

Произвеждат също корпусни мебели от плоскости, но тяхната сила е в столовете.

Всяка зима, като ходи на ски в Италия, Галин Господинов минава през „Триъгълника на стола“ – провинция Удине, където е концентрирана най-голямата индустрия за производство на столове. Хиляди производители изнасят продукция в цяла Европа, САЩ и Азия. В столицата на стола – Манзано, има издигнат на входа гигантски стол, висок 20 метра. Господинов задължително минава оттам и винаги спира колата пред фабриката на Calligaris с мисли в главата, че ако някога може да свърже с тези хора, ще е много щастлив.

Мечтата му оживява през 2007 г., когато във фабриката на посещение пристига представител от Calligaris и му предлага договор. „Те имаха доставчик в България, но местен служител му казал за нас. Италианецът поиска цена за изделие. После я задраска и написа друга, абсолютно невъзможна.“ От Calligaris обаче са готови да споделят опит, знания и да отстъпят от квотата си за метал и бои на цени, в пъти по-ниски. С тяхна помощ занаятчийската фабрика „Тръбна мебел“ се превръща в модерно предприятие, което инвестира в технологии и машини. Италианската връзка служи като референция за нови клиенти от региона на Удине. Bontempi Casa идват по време на финансовата криза, когато западните компании усещат трудности да произвеждат в далечен Китай. Появяват се и Vips & Friends – белгийска дизайнерска марка, която много интересно съчетава в моделите си традиционни елементи с модерни концепции. „При тях водещото бе качеството. Поръчваха малко, но искаха завършени изделия с тапицерии. Намерихме тапицери в региона и сега мога да кажа, че правим тапицерии“, навързва събитията Господинов.

НАЙ-КРЕАТИВНИЯ ПЕРИОД ОТ РАЗВИТИЕТО НА БИЗНЕСА

Господинов свърза с датската компания за интериорен дизайн Malmgren Interiors. Връзката става съвсем случайно. Собственикът Клаус Малмгрен заговаря младежа, който му носи пица вкъщи, и разбира, че е от Македония и брат му се занимава с мебели. Фабриката в Македония не отговаря на европейските стандарти, но братът познава Галин Господинов от Добрич и го препоръчва.

През 2008 г. Малмгрен и Господинов слагат началото на 8 години партньорство с обединени компании GS Malmgren Interiors в Дания и България. Клаус Малмгрен договаря проекти с много известни клиенти като Gefion Insurance, Tivoli Hotel, Tally Weijl и Mamalicious, като всичко се произвежда в Добрич. Най-трудният, но най-интересен проект е за Bang & Olufsen. Включва оборудване за 1200 магазина в цял свят във формат 20 кв. м shop-in-shop.

Поръчката надхвърля близо 10 пъти възможностите на фабриката в Добрич, „но сложихме главата в торбата“. Началото е катастрофа. Дизайнерът пристига на място, оглежда готовата продукция за 100 обекта и казва: „Този шперплат ми се вижда с много едра шарка“. Иска всичко да се направи отначало. Покрива само материалите, без труда. „Трябваше да избираме дали да прекратим договора, или да преглътнем загубите и да продължим“, споделя Господинов. Той отчита, че големите брандове са плюс в портфолиото на всеки бизнес, и довършва поръчката. Печалбите не са кой знае какви, но компанията му трупа опит в управлението на големи проекти с всички плюсове и минуси: „Имахме доста проблеми да вземаме нови хора, които допускаха грешки. Всички работеха по 10-12 часа, в събота, понякога и в неделя. Просто ги смазваме от натоварване. Но когато проектът свърши, трябваше да освобождаваме работници“. Този цикъл се повтаря при всеки голям проект, както и проблемите.

През 2009 г. GS Malmgren Interiors отваря още един офис в Германия и се презентира вече като международна компания с производство в България. Местният съдружник Стефан Кноблаух, който преди това е ръководил няколко проекта, заключва една-две сделки и това е всичко. Неговата работа е да намира клиенти, само че „не се бори за тях“. Ако не получи отговор на мейла, не настоява повече, защото било невъзпитано. В опит да спаси фирмата Господинов се опитва да му представи своя подход в търговията, че „ако ти затворят вратата, трябва да влезеш през прозореца, ако те изгонят през прозореца, да чакаш на паркинга, за да покажеш огромното си желание да работиш“, но и това не работи. Немският офис приключва дейността си бързо и на загуба.

През 2016 г. той се разделя болезнено и с Клаус Малмгрен, който изпада във финансови затруднения и затваря компанията в Дания. 

Връща се отново активно в действие преди три години и „нещата започват да се получават“. „Тръбна мебел“ достига 5 млн. лв. приходи за 2024 г., както в добрите времена.

ТОЗИ ПЪТ ГОСПОДИНОВ ИМА ЦЕЛ БИЗНЕСЪТ МУ ДА НЕ ЗАВИСИ САМО ОТ ПОРЪЧКИТЕ НА ЕДИН ГОЛЯМ КЛИЕНТ –

Новият му план е свързан с Houe, прогресивна датска дизайнерска къща с колекции за мебели на закрито и на открито. Преди време Клаус Малмгрен довежда в Добрич собствениците на Houe, а Господинов, за да изтъкне колко добре се справя фабриката, им показва една специална стена, събрала подписите на всички клиенти под мотото, че всеки бизнес се прави с доверие и партньорство. Те също слагат своя подпис с думите, че един ден ще намерят начин да работят заедно. Това време идва след пандемията от COVID, когато мебелите за открито бележат бум. Houe работят с доставчик от Китай, но търсят втори в Европа. Две години в Добрич тестват модели, докато тръгнат първите поръчки тази година. „Идеята е да работим всички модели за САЩ заради митата на стоките от Китай“, казва Господинов.

Той вярва, че „Тръбна мебел“ има все още бъдеще като изпълнител, защото производителите на тръбни мебели са малко в Европа: „В България съм само аз.  Другите, за съжаление, приключиха“. Неговият фокус обаче е в развитие на собствения бранд Voxoli, още повече че има подкрепата на следващото поколение в семейството.

Източник: forbesbulgaria.com

ВАШИТЕ СИГНАЛИ

Сигнализирай за проблеми в градската среда и нередности при разходване на публични ресурси.

Приложението agoradobrich.com осигурява единна точка за комуникация с гражданите, фирмите и институциите за подаване на неспешни сигнали във връзка с отклонения от нормалните условия на градската среда. Създадено е, за да осигури ефективна комуникация между гражданите и общинската администрация. Приложението работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Достъпът до него е безплатен.

Тук имате възможност да сигнализирате за проблеми на територията на общините от област Добрич, като опишете проблема, добавите илюстративни файлове и посочите местонахождението му.

  • Инфраструктура
  • Чистота
  • Обществен ред
  • Водоснабдяване

ЗА ПРОЕКТА

“Гражданите и бизнесът – гарант за по-ефективно местно управление“ е проект на „Про Нюз Добрич“ ЕООД по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ на Фондация „Америка за България“, направление „Добро управление на местно ниво“. Изпълнява се от „Про Нюз Добрич“ ЕООД в периода декември 2020 г. – юни 2022 г. Проектът цели насърчаване на публичността при разходването на публичните средства, ефективно противодействие на корупцията, поставяне на гражданите в центъра на всички демократични институции и процеси.

Този сайт използва само бисквитки (cookies), които не съхраняват лични данни. ПОЛИТИКА ЗА БИСКВИТКИ

РАЗБРАХ