"Двореца" Балчик представя "Ретроспекция на цивилизацията" на Николай Стайковски
Pro News Dobrich
14.07.2025
Държавният културен институт Културен център "Двореца" кани публиката на изложба графика и живопис на Николай Стайковски "Ретроспекция на цивилизацията" на 15 юли от 17:00 часа в галерия "Тунела" на Двореца в Балчик.
Художникът Николай Стайковски е роден на 11 май 1956 година в Плевен. Завършва Художествената гимназия в София през 1975 година, а от 1977 до 1981 година следва в Академията за изящни изкуства във Варшава, Полша при професорите А. Руджински, Х. Хростовска и Е. Марковски. През 1982-1983 година учи живопис при професор Св. Русев, а през 1987 година завършва НХА в София по графика при професор Г. Симеонов. През 1999-2001 година е на следдипломна специализация в Академията за изящни изкуства във Варшава при професор Р. Стрент като стипендиант на полското правителство, а през 2001-2002 година продължава в Радомската политехника, катедра Изобразително изкуство при професор К. Визнер.
Стайковски е член на СБХ от 1994 година, на Ротари клуб Плевен до 1998, след което на РК-Троян, на Агенция ИЗА-Арт от 1998 година и други организации. Участва в много национални и международни изложби, като над 80 са индивидуалните му вернисажи в областта на графиката, живописта, пластиката и хепанинга в България, Полша, Русия, Австрия, Словакия и други страни. Лауреат е на множество награди, включително втора награда на конкурса "Графика Варшавска" през 1999 година и специална награда на Съюза на полските художници през 2000 година. Негови творби се намират в НХГ, СГХГ, ХГ "И. Бешков", Историческия музей в Плевен и други институции, както и в частни колекции у нас и в Европа.
"За да си отговорим на въпроса 'Кво вадис' – Къде отиваме, трябва да обърнем поглед към Бога, към началото на пътя и да разчетем посланията на вековете. Човечеството прекрачи второто християнско хилядолетие, но разбрахме ли къде отиваме?" пита той, с чувство за отговорност и тревога за бъдещето.
Напоследък картините му стават все по-зрели и по-символични, ярки, запомнящи се и разнообразни, с богата фактура и цвят, изпълнени със специфична маслена техника. В цикъл "Орфистази" (храмови пози) художникът работи с архетипни изображения на човека, прости, цялостни и емоционални, а в "Тракийска лоза" оживява митологията на траките, нашите предци.
Особено характерен и значим е цикълът "Рунически послания", където авторът използва руни (пиктограми и букви едновременно) и други древни символи, а картините, представляващи предмети на Красотата, на изкуството, се превръщат в предмети на Силата – в талисмани или мощни енергийни програми, променящи съдбата на индивида, за да се сбъднат неговите мечти и цели, то есть смисъла на живота му. Авторът е затрупан с индивидуални поръчки, въпреки че той не е измислил този подход, който е традиция на дедите ни.
Творчеството на Стайковски е светло и позитивно, високо професионално, разбираемо и значимо като съдържание, което го прави едно от най-интересните явления в съвременното българско изкуство.