Ден на отворени врати за бъдещи социални предприятия ще се проведе в Добрич
Pro News Dobrich
20.05.2025
Кой може да бъде регистриран като социално предприятие? Защо е важна регистрацията? Как се да се регистрира една организация? Какви са ползите? А предизвикателствата?
На тези въпроси ще отговаря в петък в Добрич екипът на Регионалния център за развитие на социалната икономика в Североизточна България. За целта с любезното домакинство на Фондация "Добруджа - история, традиции, култура" и Община град Добрич те организират Ден на отворени врати за потенциални и вече регистрирани социални предприятия.
Експерти на Министерството на труда и социалната политика ще очакват всички, които се интересуват от темата, на информационния щанд на Фестивала на занаятите и изкуствата в Добрич на 23 май от 11 до 17 часа. Като успешни практики ще бъдат представени и продукти на действащи социални предприятия от региона.
Регионалният център за развитие на социалната икономика в Североизточна България е разположен във Варна и беше създаден точно преди 2 години. Той е финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост. Целта му е разгръщане на мрежата от предприемачи, които осигуряват работни места на хора от 12-те уязвими групи, описани в Закона за предприятията на социалната и солидарната икономика.
За 24 месеца работа в Североизточна България вече са регистрирани 35 социални предприятия. В тях работят над 80 представители на уязвимите групи: хора с множество увреждания, бежанци, бивши зависими, родители на деца с дефицити, младежи, израснали в институции, безработни… Всички те получиха възможност за пълноценен труд - в условия и с работна продължителност според възможностите им.
Варна е градът с най-добре развита икономика с кауза ( страницата ни във Фейсбук, наречена „Икономика с кауза“, можете да видите на https://www.facebook.com/profile.php?id=100093783941628) в България с 30 официално регистрирани социални предприятия (и 3 в процес на проверка). 3 са социалните предприятия в област Добрич: „Чудната градина“ ЕООД, Фондация „Св. Николай Чудотворец“ и Здравно-туристически център „Неда“ ЕООД.
Всеки бизнес, НПО, кооперация, който има потенциал да реализира печеливша стопанска дейност в подкрепа на някоя от уязвимите групи е добре дошъл на щанда на МТСП на Фестивала в Добрич. След консултация желаещите получават съдействие за безплатно 3-годишно вписване в Националния регистър на социалните предприятия. Статутът осигурява правото всички стоки и услуги на регистрираната организация да бъдат маркирани със специален отличителен знак „продукт на социално предприятие“, както и допълнителна възможност за кандидатстване за национално и европейско финансиране.
За изминалите 2 години Регионалният център във Варна успя да организира базари, борси и фирмени договаряния за социалните предприятия. Така много от тях вече работят в сътрудничество с големи бизнес партньори, изкушени да включат интегритета и устойчивото управление в бъдещето си развитие. Сред примерите на солидарната икономика са и няколко институции, които вече търсят за озеленяване, кетъринг, фирмени сувенири и подаръци именно социалните предприятия.
Амбицията на Регионалния център за развитие на социалната икономика в Североизточна България е до края на годината да приобщава към социалната икономика и всички бизнеси с кауза в област Добрич.