Добрич посреща колоритния международен фестивал "Фолклор без граници“
Pro News Dobrich
18.07.2025
От 23 до 25 юли Добрич ще се превърне в сцена за Международния фестивал "Фолклор без граници“. Той се провежда под патронажа на кмета Йордан Йорданов.
Изданието се организира от Младежкия център, съвместно с Национална секция ЦИОФФ България – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства, асоцииран член на ЮНЕСКО.
Тази година във форума ще участват осем състава от Аржентина, Бразилия, Египет, Индия, Казахстан, Колумбия, Мексико, САЩ.
Програма
23.07.2025 г. (сряда)
18.30 ч., Дефиле
19.00 ч., Концерт на Балет „Фолклорико дел Норте“ – Мексико
и Музикално-танцов театър WICI – САЩ
24.07.2025 г. (четвъртък)
18.30 ч., Дефиле
19.00 ч., Концерт на Международна фолклорна трупа „Danzantes“ – Аржентина, Индийски световен културен форум (IWCF) – Индия и Фолклорен балет на Пайпа – Колумбия
25.07.2025 г. (петък)
18.30 ч., Дефиле
19.00 ч., Концерт на Фолклорна група „Ел Шаркия“ – Египет, Фолклорен ансамбъл „Шалкъма“ – Казахстан и Ансамбъл „Цветето на Аталая“ – Бразилия
Информация за съставите:
23 юли, сряда:
МЕКСИКО, Балет „Фолклорико дел Норте“ / Ballet Folklorico Del Norte е основан от Една Делгадо Карило и Жилберто Родригес през 2001 г. в град Сиудад Хуарес – голям индустриален център в мексиканския щат Чиуауа, с цел популяризиране на мексиканския фолклор и съхраняване на националната идентичност. Съставът е участвал в престижни национални и международни фестивали. Състои се от 10 танцови двойки, на възраст 16–24 години и шестима музиканти. Групата е официален делегат на Националната асоциация на учителите за популярни мексикански танци, представляваща щата Чиуауа.
САЩ, Музикално-танцовият театър WICI / WICI Song & Dance Theatre е основан през 1972 г. в Чикаго. Негов ръководител е Кинга Вождила, а мисията му е да популяризира фолклорната култура на района на Чикаго чрез песен, танц и музика. През годините WICI е участвал в множество местни, градски и щатски събития из цяла Северна Америка и е печелил престижни награди. WICI се състои от две групи с общо над 300 танцьори, музиканти и артисти. В детската група се обучават деца на възраст от 3 до 14 години. Представителната група е разделена на две и се състои от над 60 тийнейджъри и възрастни. Съставът на трупата включва и фолклорен оркестър. Годишно WICI изнася близо 40 представления. Театърът представя традиционни, автентични американски народни танци, а от 2010 г. негов акцент са източноамериканските апалачки танци и песни.
24 юли, четвъртък:
АРЖЕНТИНА, Международна фолклорна трупа „Danzantes“ / La compañía folklórica internacional „Danzantes“. Съставът с ръководител Нелсон Емануел Гомес е основан през юни 2022 г. Година по-късно той осъществява първото си турне в Испания и Италия, а тази година участва във фестивален цикъл в Румъния, Сърбия, Гърция и България. Задграничното турне започна на 7 юни със спектакъла „Корени от моята земя“ в кинотеатъра в Сан Луис. „Съставени сме от 20 артисти – музиканти и танцьори, които ще споделят нашия фолклор в различни градове в тези четири европейски държави. Много сме щастливи, че имаме възможността да представим нашата провинция и страната ни в такива форуми на високо ниво“, споделя директорът Нелсон Гомес. За българската публика трупата е подготвила танцов цикъл с хореографии, представящи северната част на страната чрез замба, чакарера, перикон и маламбо. Включени са и специфичните танци – куянската кека, гато и валс от провинция Сан Луис.
ИНДИЯ, Световният културен форум на Индия IWCF / India World Cultural Forum (IWCF) е основан през 2007 г. като културна организация, предоставяща образователни и културни възможности, която да служи като форум за съхраняването и оценяването на богатството и разнообразието на изкуството, културата и наследството на Индия чрез сценични изкуства. Елегантността и изяществото на танцовите изпълнения на състава винаги са получавали висока оценка. IWCF е представял културата на Индия на престижни форуми в Китай, Оман, Азербайджан, САЩ и Канада. Към момента той има повече от 300 музикални и танцови групи с повече от 3500 артисти от цяла Индия и чужбина. Форумът има членове и в САЩ, Канада, Великобритания, Беларус и др. През последните няколко години IWCF създава и продуцира многобройни културни програми, включително специални програми по глобални социални проблеми за повишаване на осведомеността и разпространение на информация. Целта на тази организация е да се поддържа интерес в общността и индийците по цял свят да се гордеят и да популяризират своето древно изкуство. Артистичен директор е Суриндер Пал Сингх-Бакши.
КОЛУМБИЯ, Фолклорният балет на Пайпа / Ballet Folclórico de Paipa е с ръководител Олга Лусия Пуерто Лара. Създаден е за да популяризира колумбийската идентичност чрез автентични музика и танц. Тази година 19 талантливи танцьори и 6 музиканти ще представят „Пайпа“ и колумбийския фолклор на европейска сцена. Турнето представлява не само възможност за артистична изява на младите членове на балета, но и представя усилията, дисциплината и любовта им към техните колумбийски корени. Едновременно с това младите изпълнители са културен посланик и отварят нови врати за активизиране на културния обмен между различни народи.
25 юли, петък:
EГИПЕТ – Фолклорна група „Ел Шаркия“ / Elsharkia Group. От града Загазиг до сцените на над 30 държави по света, пристига един от най-ярките посланици на египетската традиционна култура – Ясер Мохамед – солист, хореограф и ръководител на фолклорна трупа „Ел Шаркия“. Със своята изключителна чувствителност към ритъма, магнетично присъствие и виртуозен стил, Ясер оживява сцената с танци като Саиди, Танура, Нубийски и Бедуински. Изпълненията му се отличават с дълбока емоционалност и автентичност – като молитва в движение и разказ за душата на народа.
КАЗАХСТАН, Фолклорен ансамбъл „Шалкъма“ / Folk Dance ensemble ,,Shalkyma“ е създаден през 2007 г. към Държавната академична филхармония в Астана (дн. Нур-Султан), под ръководството на главния хореограф Абдурасул Назхимеденович Есекeев – заслужил деятел на Казахстан и носител на Ордена на честта. Съставът на ансамбъла се състои от професионални танцьори – възпитаници на Хореографското училище „А. Селезньов“ в Алмати, Републиканския естрадно-цирков колеж „Ж. Елебеков“, както и хореографски катедри и специалности от университети и колежи в Западен Казахстан. Ансамбълът представя богата програма от традиционни казахски танци като „Шаттик“, „Керим-ай“, „Шолпи“, „Акку кыздар“, „Шалкъма“, „Косалка“, „Келиншек“, „Куаныш“, „Ата толгау“, „Ингайток“, „Акку“, „Биши кайин“, „Айжан кыз“, „Сагъм“, „Инжю маржан“ и др. Чрез изпълненията си съставът представя на публиката традициите, ритуалите и обичаите на казахския народ. В репертоара му са включени и танци от други култури – руски, башкирски, корейски, китайски, таджикски, якутски, персийски, испански, арменски, турски, уйгурски.
БРАЗИЛИЯ, Ансамбъл „Цветето на Аталая“ / Associação Grupo Flor de Atalaia е танцова трупа от град Куяба, столица на щата Мато Гросо. Този щат обхваща територията Пантанал, която от своя страна е най-голямата заливна равнина в света. Намира се в сърцето на Южна Америка, между Бразилия, Боливия и Парагвай, в басейна на великата река Парана и се отличава със своя необикновен и уникален природен свят. Трупата с ръководител Витор Алесандро Дос Сантос Силва представя на сцената танци от различни региони на Бразилия, изобразяващи цялата сила, цветове и радост, които бразилският народ носи в своята история, култура и танци. Съставът е участвал в много фестивали в Бразилия и чужбина. Той е признат от Министерството на културата за Национален културен център.